koloseum

Rzym- kilka porad jak go zwiedzać

Przylatując do wielkich miast, często czujemy lekką dezorientację.
Co zrobić? Gdzie pójść? Jak dojechać do atrakcji, która znajduję się 10 km od nas!?
Mamy nadzieję, że ten krótki poradnik pomoże Wam odnaleźć się w mieście Rzym ?

Jak dotrzeć do Rzymu?

Pierwsze czego odradzamy to na pewno dojazd własnym samochodem. Patrząc na to, jak jeżdżą Włosi i jak zatłoczony jest Rzym, Wasze auto z takiej wyprawy niemalże na 100% wróci obite.
Bardzo popularne samochody tam to Fiat 500 czy Mini Cooper ze względu na swoje rozmiary. Włoski kierowca wepchnie się w każdą nawet najmniejszą lukę, niekoniecznie zwracając uwagę na to, czy obije inne auto.

To może samolotem?

Alitalia

Rzym posiada dwa lotniska Ciampino i Fiumicino. Tanimi liniami Ryanair lub Wizzair polecicie za około 100 zł, jeśli w miarę wcześnie zarezerwujecie lot. My wylądowaliśmy na lotnisku Fiumicino, z którego do centrum macie dwie pewne możliwości dojazdu:

Pierwsza to lokalny autobus Cotral (koszt 4 euro). Przystanek oznaczony malutkim niebieskim znakiem (po wyjściu z lotniska kierujemy się w lewą stronę). Żaden bus nie posiada informacji, w którym kierunku jedzie, więc za każdym razem musicie pytać kierowcy. Na szczęście Cotral ma swoją aplikację mobilną, polecamy ściągnąć ją od razu po przylocie, tym samym ułatwicie sobie podróżowanie po Rzymie.

Druga opcja to taksówka, której koszt to około 25 Euro. Jeśli podróżujecie w większym gronie cenowo wyjdzie to podobnie ? Można też pójść za naszym przykładem, popytać ludzi gdzie jadą i zaproponować wspólny przejazd.

Nocleg

Hotel, hostel wszystko zależy od tego jakie macie wymagania oraz budżet. My przede wszystkim zalecamy zarezerwować nocleg przy stacji metra. Oczywiście nie ma co sugerować się opisami portali typu 5 minut od stacji metra. Najlepiej wpisać adres w mapie Google i porównać, w przeciwnym wypadku może się to skończyć długimi spacerami ? Co do cen, rozpiętość jest naprawdę spora od 30 do 100 euro.

Komunikacja miejska

Jak wcześniej wspomnieliśmy w Rzymie możecie przemieszczać się miejskim busem Cotral.

Jednak dużo szybszym środkiem transportu jest metro, które w Rzymie jest bardzo dobrze rozwinięte i czytelne. Dodatkowo polecamy zainstalować na telefonie aplikacje EasyMetro Rome na której są przejrzyście podane stacje i linie je obsługujące.

Bilety kupujecie bezpośrednio na stacji w maszynie i macie kilka opcji:
– Bilet czasowy 100-minutowy – 1,50 euro
– Bilet jednodniowy – 6 euro (przejazdy do godz. 24:00 dnia skasowania)
– Bilet trzydniowy – 16,50 euro (przejazdy do godz. 24:00 trzeciego dnia od skasowania)
– Bilet tygodniowy – 24 euro (przejazdy do godz. 24:00 siódmego dnia od skasowania)

TUTAJ dokładna mapka każdej linii metra ?

ROMA PASS – 34 EUR / 145 PLN w pakiecie macie m.in. wstęp do dwóch pierwszych muzeów państwowych (z listy), zniżki przy wejściach do kolejnych oraz 3-dniowy bilet na przejazdy komunikacją miejską. Karta nie uwzględnia przejazdów do/z lotnisk. Więcej informacji TUTAJ

Co zjeść i gdzie ?

Włoska kuchnia należy do najpopularniejszych na świecie i to nie bez powodu!
Zgodnie z tym, co napisaliśmy w poprzednim poście o Rzymie TUTAJ, według nas są dwie możliwości rozkoszowania się włoską kuchnią.

Pierwsza to restauracja w centrum z pięknym widokiem na Koloseum czy Ołtarz Ojczyzny, z dużo gorszym jedzeniem. Włoskiego klimatu tam nie poczujecie, macie za to kelnera, biały obrus i wszystko, co wszędzie indziej na świecie.

Natomiast jeśli oddalicie się troszkę od centrum macie zupełnie inną bajkę. Prawdopodobnie przepyszne jedzenie, drewniane krzesła, na stole ceratę w kratę i masę włoskiego klimatu.

Inna sprawa to Gelato, czyli włoskie lody. Są wszędzie! Zjedliśmy ich naprawdę sporo i na słabe nie trafiliśmy, są tylko pyszne albo niewyobrażalnie pyszne ?

Jak Zwiedzać?

Rzym możecie zwiedzać na różne sposoby. My lubimy spacerować, pochłaniając atmosferę na spokojnie. Można też szybko zobaczyć największe atrakcje, przemieszczając się metrem między nimi. Niektórzy muszą wejść w każdą alejkę, obejrzeć każda kamienice czy zajrzeć do każdego kościółka. Biorąc pod uwagę, że samych kościołów w Rzymie jest około 300 potrzeba na to sporo czasu.

Niezależnie jaką drogę odkrywania wiecznego miasta wybierzecie, warto posłużyć się TAKĄ mapką.
Do tego telefon z mapami Google i każdy na pewno sobie poradzi ?

Większość atrakcji w Rzymie możecie zobaczyć za darmo:
Koloseum od zewnątrz, Łuk Konstantyna, Panteon, Fontanna di Trevi, Muzeum Watykańskie darmowe w ostatnią niedzielę każdego miesiąca w godzinach 9-14, Bazylika św. Piotra, Groty z grobem papieża Jana Pawła II, Via Appia Antica (najstarsza droga w Rzymie), Plac Hiszpański (Piazza di Spagna), Plac Navona, Usta Prawdy (Bocca della Verita), Campo dei Fiori, Bazylika św. Klemensa, Ogrody Borghese, Forum Romanum (od strony wschodniej i północno-zachodniej).

Lista atrakcji, za które musicie zapłacić:
Koloseum + Palatyn + Forum Romanum, Muzea Watykańskie, punkt widokowy z Kopuły w Bazylice Św. Piotra., Zamek św. Anioła, Galeria Borghese, Muzea Kapitolińskie, Galeria Arte Antica in Palazzo Barberini, Galeria Spada, Muzeum Nazionale del Palazzo di Venezia.

Kolejki do darmowych atrakcji są długie. Jeśli zależy Wam na konkretnej atrakcji, wybierzcie się na nią z samego rana.

Forum

Ceny w Rzymie

Krótko pisząc-jest drogo!

Przykładowe ceny:

Pizza w restauracji około 10 euro
Makarony 10-15 euro
Desery 8 euro
Espresso 2 euro (jeśli wypijecie kawę przy ladzie, zapłacicie mniej).

Jeśli chcecie gotować sami, przy Koloseum odnajdziecie Carrefour i tym samym przystępne ceny.?

 

Mamy nadzieje, że ten subiektywny poradnik pomoże Wam w odkrywaniu tego magicznego miejsca. ?