Odwiedziliśmy Monachium! :)

Monachium

Największe miasto kraju związkowego Bawaria, a zarazem jego stolica. Możemy śmiało zaryzykować stwierdzenie, że pierwszym Waszym skojarzeniem z tym miastem będzie drużyna piłkarska Bayern Monachium. ⚽ U nas jest to pierwsza myśl mimo tego, że piłka nożna jest na samym końcu naszych zainteresowań.

Biorąc pod uwagę, że znajdowaliśmy się w owym czasie dość blisko bawarskiej stolicy, głupio byłoby nie wpaść i się nie przywitać. ?️

Frauenkirche

Miejsce parkingowe

Nie wiemy jakim cudem, ale udało nam się znaleźć wolne, bezpłatne miejsce parkingowe. Tuż obok Olympiapark München, na podziemnym parkingu wielkiego blokowiska. ?

Olympiapark München jest to kompleks obiektów sportowych, na których odbywały się igrzyska olimpijskie w 1972 roku. ?

W czasie owych igrzysk miał miejsce atak terrorystyczny. Palestyńska grupa terrorystyczna o nazwie Czarny Wrzesień porwała i zamordowała sportowców z Izraela, a wszystko działo się w wiosce olimpijskiej.

Na terenie parku znajduję się pomnik upamiętniający te tragiczne wydarzenie.

BMW WORLD

Tuż obok Olimpijskiego parku znajdują się dwie architektonicznie zwariowane budowle.

BMW Welt BMW Welt

Pierwszą z nich jest BMW WELT. Jest to centrum wystawowe, w którym znajdziecie aktualnie produkowane modele samochodów oraz motorów owej marki.

Do niektórych modeli możecie swobodnie wsiąść i się rozgościć. Oczywiście znajdziecie tam także takie marki jak Mini Cooper lub sławny Rolls-Royce. ?

W centrum znajduje się także nie lada gratka dla maniaków marki BMW. Sklep, w którym możecie kupić lifestylowe gadżety związane z marką BMW i miniatury historycznych pojazdów BMW. ?

Kolejną budowlą jest…

BMW MUZEUM

W związku, z tym że BMW Welt i Muzeum BMW znajdują się blisko siebie jednak w innych budynkach, ruszyliśmy dziarskim krokiem w kierunku jednej z największych atrakcji Monachium.

I tu spotkało nas wielkie rozczarowanie… okazało się, że muzeum jest zamknięte w poniedziałki! Pozostał więc niedosyt, ruszyliśmy dalej odkrywać Monachium.

Marienplatz

Centralny plac w Monachium nosi nazwę Marienplatz. Dojechaliśmy na niego metrem spod Olimpiaparku.

Pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy jest budynek Nowego Ratuszu. Jest to niemalże 80-metrowy budynek, którego budowę rozpoczęto w 1867 roku. Ratusz zrobił na nas największe wrażenie z całego pobytu w Monachium. Ogromna budowla sprawia naprawdę mroczne wrażenie. ?

Centrum

Marienplatz ruszyliśmy w kierunku Odeonsplatz. Rzekomo jest to jedno z  ładniejszych miejsc w Monachium, dla nas nic specjalnego.

Chodząc dalej ulicami miasta, doszliśmy do wniosku, że Monachium nie robi na nas żadnego wrażenia. ?

Viktualienmarkt

Na koniec zostawiliśmy sobie miejsce zwane Viktualienmarkt. Jest to ogromny plac targowy, na którym możecie skosztować i zakupić mnóstwo lokalnych produktów. Znajdziecie tam przepyszne bawarskie precle, Weißwursty i Leberkäse. ?

W centralnej części placu napijecie się lokalnego piwa, czyli ogromnego kufla ze złocistym trunkiem. ?

Co ciekawe pośrodku placu stoi maszt. Przedstawiono na nim symbole rzemiosł uprawianych w mieście, dawniej spotykali się pod nim Majstrowie chcący nająć nowych czeladników. Dziś ze względu na widoczność, jest to punkt różnych spotkań. ?

Uwielbiamy oglądać miejscowe targi, dlatego Viktualienmarkt był miejscem, w którym spędziliśmy naprawdę sporo czasu. ?

Czy warto jechać do Monachium ?

Jeśli jesteś kibicem Bayernu Monachium czy też fanem Marki BMW to myślę, że warto. U nas żadne z wymienionych nie występuje, więc patrzymy na to nieco inaczej. To miejsce nie będzie wysoko na liście naszych ulubionych miast, bardziej realne jest to, że będzie ono na końcu naszej tabeli. Dla nas okazało się nijakie i głównie za sprawą braku klimatu oraz „tego czegoś” tak słabo ocenione. ?