Magiczna Norymberga ?

Kilka dni po tym, jak wróciliśmy z Monachium (relacje z tego wyjazdu przeczytacie w poprzednim wpisie), zdecydowaliśmy się odwiedzić inne bawarskie miasto.

Od bawarskiej stolicy motoryzacji oddalona o zaledwie 170 km Norymberga przed wojną była jednym z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast.

St. Elisabeth Church

Jednak podczas II wojny światowej miasto to zostało niemal całkowicie zniszczone przez alianckie naloty bombowe. Dla każdego, kogo interesuje tematyka II wojny światowej, Norymberga jest dobrze znanym miastem, gdyż było ono jednym z głównych ośrodków nazizmu i do dziś jest mocno kojarzone z Hitlerem.

Norymberga dla Adolfa Hitlera była miastem idealnym, właśnie tutaj na jednym ze zjazdów NSDAP ogłoszono ustawy rasowe a w końcu w tamtejszym sądzie, odbyły się procesy norymberskie, na których sądzono największych zbrodniarzy III Rzeszy.

Klimat

Klimat w tym mieście jest po prostu nie do opisania! Gotyckie budowle, klimatyczne uliczki oraz brukowane drogi sprawiają wrażenie, jakbyśmy przenieśli się w czasie, nawet ludzie wyglądają jakby cały pęd tego świata, ich nie dotyczył.

Zabytkowy pensjonat

Norymberga jest przesiąknięta jakąś magią, ciężko powiedzieć jakiego rodzaju jest to magia, ale nas na pewno oczarowała!

 muzeum Zabawek Nuremberg Toy Museum

Mury i wieżyczki

Norymberga to ponad 4 kilometry murów miejskich, które spotykamy niemalże na każdym kroku. ?

Henkersteg

Handwerkerhof

Jest to urokliwy zaułek pełen sklepików, na których można nabyć rękodzieła, ale i wypić kufel piwa czy zjeść precle, które uwielbiamy oraz tradycyjną kiełbasę – Bratwurst (akurat za nią osobiście nie przepadamy).

Handwerkerhof Nuremberg

Jak pisaliśmy na naszym Instagramie, jest to miejsce, w którym każdy fan serii gier Gothic poczuje się jak w Khorinis. Prawdziwa gratka dla fanów! ?

Rynek główny

W tym miejscu od 29 listopada organizowany jest popularny Bożonarodzeniowy jarmark. Widzieliśmy jarmark w malutkim bawarskim miasteczku i mając w głowie ten obrazek, możemy Wam w ciemno polecić odwiedziny Norymbergi w tym okresie! ?

Rathaus - Budynek Ratuszu

W tym miejscu znajdziecie również Schöner Brunnen– czyli dawną studnię miejską. Jest to jedna z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji Norymbergi. Późnogotycka ażurowa wieża z kamienia, z licznymi figurami, wbudowana została w latach 1385-1396. Od 1912 r. jej miejsce zajmuje wierna kopia, a pozostałości oryginału znajdziecie w Niemieckim Muzeum Narodowym w Norymberdze.

Ciekawostka Jeden z mosiężnych pierścieni w ogrodzeniu Schöner Brunnen jest ruchomy a trzykrotne przekręcenie go w lewo… podobno przynosi szczęście. ?

Niemieckie Muzeum Kolejnictwa

Spacerując to tu to tam, zaglądamy w klimatyczne uliczki czy wielkie kościoły i po prostu chłoniemy atmosferę tego miejsca. Przechodząc przez jedną z większych ulic, dostrzegamy przez szklaną szybę wielki pociąg. ?

Lokomotywa Adler

Wow…okrążamy budynek i jak się okazuje, trafiamy do Muzeum Kolei i komunikacji. Pociągi są super, zwłaszcza te stare, dlatego bez wahania kupujemy bilety (6 euro/os) i wchodzimy!

Samo muzeum jest całkiem spore, posiada kilka pięter, na których mamy przestawioną historię kolei niemieckiej od samego jej początku, czyli 1835 r. Znajdziemy tam starą lokomotywę parową czy salonkę Ludwika Bawarskiego. Możemy podziwiać ponad 2000 szczegółowych modeli ze skalą od 1: 5 do 1: 700.

Gorąco polecamy, żeby zajrzeć do tego muzeum, według nas naprawdę warto! Muzeum zdecydowanie spodoba się dorosłym, jak i dzieciom. 🙂

Czy warto odwiedzić Norymbergę?

Oj tak! Zdecydowanie warto poświęcić Norymberdze, więcej niż jeden dzień.

Norymberga to miasto jedyne w swoim rodzaju. Miasto z duszą!

Kościół św. Wawrzyńca