ogrody Mirabelli

Salzburg-rodzinne miasto Mozarta

Zapewne niektórzy z Was wiedzą, że Robert poza miłością do podróżowania, kocha też sport.
Właśnie przez sport trafiliśmy do Salzburga, gdzie organizowana była gala MMA, w której Robert brał udział.?

Nie ukrywamy, że Salzburg owszem był w naszych podróżniczych planach, jednak dzięki temu wydarzeniu, trafiliśmy do niego dużo wcześniej niż zamierzaliśmy. ?

 

Pierwszy dzień w Salzburgu był mocno zakręcony. Gala na której walczył Robert zaczynała się o 18:00, dlatego wybraliśmy się na szybki spacerek głównymi ulicami miasta i wzrokiem wyszukiwaliśmy atrakcji, które odwiedzimy następnego dnia.

Niewielkie miasto, które robi wielkie wrażenie 🙂

Salzburg to czwarte co do wielkości miasto w Austrii, położone wśród malowniczych Alp, nad rzeką Salzach.

Przez wiele osób kojarzone z Mozartem, ponieważ właśnie tutaj się urodził i wychował. Z większości witryn sklepowych to właśnie on będzie na Was spoglądał 😉

Wchodząc na Stare Miasto pierwsze co zapewne rzuci się Wam w oczy to żółty budynek z napisem Mozarts Geburtshaus jest to Dom Urodzenia Mozarta. ?

Dom narodzin Mozarta

 

Jeśli jesteście fanami kompozytora, możecie zajrzeć do zrekonstruowanego mieszkania Mozarta. Zobaczycie tam rodzinne pamiątki, zabawki i jego instrumenty. Koszt takiej przyjemności to 11 Euro.

Getreidegasse

Najpopularniejsza i najstarsza ulica handlowa w mieście. Spacerując tą ulicą, zwróćcie uwagę na żelazne szyldy sklepów jak dla mnie rewelacja! W dziedzińcach budynków sprytnie ulokowano klimatyczne restauracje.

Getreidegasse

Alter markt

Ulicą Getreidegasse dojdziecie na Stary Rynek, który jest najstarszym placem w Salzburgu.

Właśnie tu znajduje się Kaffe Fürst gdzie w 1890 cukiernik Paul Furst stworzył Mozartkugeln, znane na całym świecie czekoladowe kulki z nugatowo-marcepanowym nadzieniem.

 

Raj na ziemi dla fanów marcepanu!

Katedra Salzburska

Przepiękna katedra z bardzo długą historią, w niej został ochrzczony Mozart.

Katedra Salzburska

Katedra na zewnątrz, jak i w środku wygląda naprawdę okazale.

Katedra Salzburska

Katedra Salzburska

Będąc tam, zejdźcie do podziemi, ponieważ krypta robi wrażenie. ?

krypta

Twierdza Hohensalzbur ?

Nad dachami barokowego miasta, na wzgórzu Festungsberg w 1077r została wzniesiona twierdza Hohensalzbur. Systematycznie rozbudowywana, swój obecny wygląd zawdzięcza Leonhardowi von Keutschach.

Twierdza

Twierdza jest symbolem Salzburga i uznana jest za największy zachowany w całości zamek warowny w całej Europie!

Dziedzińce, komnaty książęce, liczne muzea (Muzeum Zamkowe, Muzeum Marionetek oraz muzeum poświęcone Salzburskiemu Pułkowi Piechoty) dostępne są dla zwiedzających cały rok.

Na górę możecie dostać się pieszo bądź kolejką linową (my polecamy tę pierwszą opcję, droga nie jest tak długa, jak się wydaje ;))

panorama Salzburga

Zachęcamy do wejścia na górę dla samego widoku! ?

Cmentarz Petersfriedhof

Położony między Fortecą a kościołem Św. Piotra. Jest to bardzo stary cmentarz a katakumby wyryte w skałach fortecznych podobno powstały już u schyłku starożytności!


Będąc tu, zwróćcie uwagę na nagrobki, malunki na nich są naprawdę ciekawe.

 

Na koniec naszego zwiedzania zostawiliśmy Pałac Mirabelli. W drodze do niego przechodzimy przez most Makartsteg zwany też mostem zakochanych z powodu charakterystycznych kłódek. ?

most zakochanych

Z mostu rozciąga się ładna panorama miasta.

Pałac Mirabell ?

Wybudowany w 1606 r. a jego najsłynniejszą częścią jest Sala Marmurowa. Dawniej służyła książętom za salę bankietową, dziś jest uważana za jedną z najpiękniejszych sal ślubów na świecie.

Wokół pałacu znajduje się przepiękny ogród, z którego chyba najokazalej prezentuje się Twierdza Hohensalzburg.

ogrody Mirabelli

Ciekawostka: Przy ogrodowej fontannie z pegazem miała miejsce scena z jednego z bardziej znanych musicali „Dźwięki muzyki”.

 

Jeśli nie macie pomysłu na weekendowy wyjazd, gorąco polecamy to miejsce. W jeden dzień spokojnie zobaczycie większość atrakcji, jakie miasto ma do zaoferowania. ?

Planując zwiedzanie koniecznie zajrzyjcie TUTAJ.